چه چیزی مانع تغییر کردن ما می شود؟

1

یکی از فیلم های مورد علاقه من فیلمه فارست گامپه. فارست گامپ داستان کسیه که نمی دونه ناخودآگاه ازش انتظار میره که بهترین دستاوردها و موفقیت ها رو داشته باشه، اما دقیقا همینطوری عمل می کنه. در یکی از سفرهاش پینگ پنگ رو امتحان می کنه و وقتی که به خودش میاد میبینه رسیده به سطح مسابقات جهانی! دوستاش رو از مرگ حتمی نجات میده و … موفقیت های زیادی که در طول فیلم به دست میاره… اما جالبه بدونید که اون فرد اینقدر باهوش نبود که بدونه افراد عادی نمی تونن چنین دستاوردها و موفقیت هایی داشته باشن.

همه ی ما در جوونی مون به نوعی پروگرم شدیم و می دونیم که مسیر کلی زندگی ما به چه سمتیه و چه محدودیت هایی داریم. هیچکس به ما نگفته که مثلا ” تو وکیلی میشی و سالی ۳۰۰ میلیون تومن درآمد داری” یا ” تو نجار میشی و سالی ۲۰ میلیون درآمد داری”. بلکه با توجه به تجربیات و اطلاعاتی که از والدینمون و دیگران در طول سال های سال دریافت کردیم، یک تصویر ناخودآگاه ذهنی از فردی که باید باشیم، درآمدی که شایستگی و توان داشتنش رو داریم، میزان جذابیتی که داریم و به طبعش اینکه همسر ما چقدر می تونه جذاب باشه و … رو در ذهن خودمون شکل می دیم.

اگر در هر لحظه ای از زندگی، در هر کدوم از این حیطه ها، به دستاورد ها و موفقیت هایی بیشتر از محدودیت های ذهنی ای که برای خودمون قائل شدیم برسیم، سر و کله ی خود تخریبی پیدا می شه تا ما رو به همون مسیر قبلی، همون روش زندگی قبلی، برگردونه.

علت اینکه این اتفاق می افته اینه که ذهن ما نمی خواد ما آسیب ببینیم یا احساس ناراحتی داشته باشیم و رنج ناشی از قرار گرفتن در یک موقعیت ناشناخته که محدودیت های قبلی ما رو نقض می کنه رو حس کنیم.

علت اصلی وجود عاملی به نام خود تخریبی، محافظت و مراقت از ماست تا ما رو در یک حالت ایمن قرار بده، و یا ما رو به خاطر نقض الگو ها و پروگرمینگ والدینمون و یا سایرین تنبیه کنه. اون ما رو به اتاق خوابمون میفرسته چون بد بودیم… هم بازی های ما رو از ما میگیره چون بد بودیم… درسته که این جمله ها بعضی از ما رو به یاد کودکی هامون میندازه… اما ما، هنوز هم مثل بچه ها زندگی می کنیم… و فکر می کنیم که این محیطه که داره ما رو کنترل می کنه، و به همین دلیل هنوز هم که هنوزه تنبیه می شیم.

نمایش ادامه مطلب برای کاربران عضو شده سایت بوده و کاملا رایگان است
می خواهم عضو سایت شوم
قبلا عضو سایت شده ام و می خواهم وارد پنل کاربری خودم شوم

بعد از عضویت در سایت :

  • مطالبی که هیچوقت و هیچ جا ندیده اید را مطالعه خواهید کرد
  • تا موفقیت شما ، در کنارتان خواهیم بود
1 نظر
  1. […] شغلی و آن زندگی را که دوست دارید داشته باشید در ذهنتان تصویر و رویاسازی کنید. به مقدار پولی که دوست دارید در حسابتان […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.